Kupno nieruchomości w Polsce może przynieść wiele korzyści dla inwestora z Niemiec bądź innego kraju. Rynek mieszkań i apartamentów stale się rozbudowuje, a rozwijający się przemysł oraz malownicze lokalizacje przyciągają na polskie ziemie przedsiębiorców z różnych zakątków świata. Szczególnie pożądane są nieruchomości znajdujące się nad Morzem Bałtyckim, gdyż jest to nie tylko malownicza okolica, ale również doskonale rozbudowany gospodarczo obszar. Jednak jakie właściwie są ceny nieruchomości w Polsce? Czy opłaca się inwestować w apartamenty nad morzem?

 

Różnice między rynkiem nieruchomości w Polsce i Niemczech

Wielu inwestorów z Niemiec, planując kupno nieruchomości w Polsce, kieruje się doświadczeniem i standardami panującymi w swoim kraju. Niestety to spory błąd, gdyż polski rynek znacznie różni się od niemieckiego. Przede wszystkim różnica widoczna jest w sposobie użytkowania mieszkań. Przeciętny Niemiec woli żyć elastycznie w wynajmowanym mieszkaniu i nie wiązać się do końca życia z jednym miejscem. Polacy natomiast mają ponad 80% udziałów na rynku mieszkaniowym i bardzo wcześnie inwestują w nieruchomość własnościową. Bardzo istotną rozbieżnością między polskim a niemieckim rynkiem nieruchomości są podatki. Zasadnicza różnica w podatku od nieruchomości w Polsce i Niemczech dotyczy podstawy ich ustalania – w Polsce jest to w zasadzie powierzchnia nieruchomości, w Niemczech wyłącznie wartość nieruchomości. W Polsce zamiast podatku od sprzedaży nieruchomości obowiązuje tzw. „Podatek od czynności cywilnoprawnych” (ogólnopolski 2% wartości rynkowej) od istniejących nieruchomości. Natomiast w Niemczech podatek od przeniesienia własności nieruchomości wynosi od 3,5 do 6,5% ceny zakupu, w zależności od kraju związkowego. Ponadto w  Niemczech im wyższa cena zakupu, tym wyższe opłaty notarialne i opłaty za księgę wieczystą. W Polsce opłaty za wpis do księgi wieczystej są stałe (niezależnie od ceny zakupu). Inwestując w polskie nieruchomości, zarówno koszty notariusza i wpisu do księgi wieczystej, jak i podatek oraz inne opłaty są generalnie tańsze.

 

Jak wyglądają ceny nieruchomości w województwie zachodniopomorskim?

Ceny nieruchomości w Kołobrzegu i w rejonie nadmorskim w porównaniu do reszty kraju można uznać za utrzymujące się na średnim poziomie. Jednak w całej Polsce można zaobserwować tendencję do wzrostu cen za metr kwadratowy, a także coraz większy popyt na nieruchomości. Na cenę mieszkania czy apartamentu nad polskim morzem wpływa wiele czynników. Są to przede wszystkim: lokalizacja, typ i standard budynku, rozkład mieszkania, możliwości aranżacyjne, a także udogodnienia wewnątrz budynku (garaż, winda, balkon, taras, ogród) i w najbliższej okolicy (parking, plac zabaw, sklepy, parki, kawiarnie). Ceny nieruchomości nad Morzem Bałtyckim wahają się między 5300 zł za m2 a nawet 8400 zł za m2. Tak duża różnica spowodowana jest głównie rodzajem budynku, w którym znajdują się mieszkania. W przypadku pierwszej ceny są to zazwyczaj odrestaurowane dość stare kamienice, natomiast druga z podanych cen to kwota za metr kwadratowy w ekskluzywnym, nowoczesnym apartamentowcu. 

 

Dlaczego warto zainwestować w nieruchomość nad Morzem Bałtyckim?

Zakup nieruchomości w Kołobrzegu lub innej miejscowości znajdującej się nad polskim morzem niesie za sobą wiele korzyści inwestycyjnych. Jak już wspominaliśmy, mieszkania w Polsce stale zyskują na wartości, popyt na nie również ma tendencję wzrostową, zatem kupując nieruchomość w tym kraju można mieć gwarancję atrakcyjnej stopy zwrotu. Ponadto region zachodniopomorski to bardzo popularne miejsce pod względem turystycznym. Ubiegłoroczne badania GUS pokazują rosnącą popularność polskich plaż. Nad Bałtykiem w ubiegłym roku wypoczywało ponad 1,72 miliona turystów. Turystyka to jednak nie jedyna możliwość inwestycji w regionie zachodniopomorskim. Miejscowości nadmorskie bogate są w tereny rolnicze, strefy ekonomiczne oraz w świetnie prosperujący przemysł okrętowy, a także mogą poszczycić się dobrze rozbudowaną infrastrukturą drogową i kolejową. Dynamika przemysłu w tym obszarze stale rośnie, a głównymi gałęziami gospodarki są: przemysł stoczniowy, energetyczny, chemiczny, papierniczy i drzewny oraz produkcja rolno-spożywcza, w tym przemysł browarniczy i rybołówstwo.

Inwestycja w nieruchomość w Polsce nie niesie za sobą wielkiego ryzyka, gdyż jest to prężnie rozwijający się kraj, który coraz chętniej odwiedzają ludzie z całego świata. Według polskiego urzędu statystycznego WNP w rekordowym 2017 roku Polskę odwiedziło około 18,3 mln turystów zagranicznych. Ta tendencja, a także fakt, iż ceny mieszkań w Polsce są w dalszym ciągu znacznie niższe niż w Niemczech sprawiają, że kupno nieruchomości nad Morzem Bałtyckim jest nie tylko bezpieczne, ale i niezwykle rentowne. Dodając do tego niższe podatki i opłaty notarialne, a także atrakcyjność obszaru pod kątem przemysłowym, możemy tylko się utwierdzić w słuszności inwestycji w nieruchomości w Polsce.